Większość użytkowników wychodzi z założenia że jeśli sieć jest kablowa to od razy mają mniej problemów niż użytkownicy sieci radiowych, jednak z tym może być różnie. Często zdarza się że coś w sieci szwankuje np. przerywane jest połączenie podczas ściągania. Przyczyn problemów z siecią radiową może być sporo, aby wszystko działało jak najbardziej stabilnie musimy systematycznie nadzorować ja i próbować różne jej konfiguracje.

By nasz adapter WLAN mógł połączyć się z routerem musimy wprowadzić poprawne hasło. Chodzi o to by hasło w routerze i na komputerze zgadzały się. Aby hasło było bezpieczne najlepiej jak by było długości od 15 do 20 znaków. Jak wiemy większość routerów posiada filtrowanie adresów MAC, dzięki temu możemy naszej sieci zapewnić większe bezpieczeństwo. Jeśli ktoś zaloguje się z niedopuszczonego adresu to nawet jeśli poda poprawne hasło to nie uzyska dostępu do routera. Zabezpieczenie to często jest źródłem błędów. Nasz router będzie akceptował tylko te urządzenia które są na tak zwanej białej liście. Aby wpisać urządzenie na taką listę musimy się zalogować na routerze i wejść w system Network devices.


Szukamy odpowiedniej opcji musi być coś w stylu Approve New WLAN Network devices. Ważne dla stabilności całej sieci jest wgranie odpowiedniego firmware, dodatkowo po tym zabiegu możemy dostać nowe funkcje naszego sprzętu. Aby to zrobić musimy przejrzeć stronę producenta naszego komputera i znaleźć tam aktualizację. Najczęściej instaluje się ją poprzez aktualizację w panelu użytkownika. Po zalogowaniu do routera znajdźmy opcję Router Upgrade i wciśnijmy Check. Jeśli mamy taką opcję to urządzenie samo poprzez Internet sprawdzi czy jest aktualizacja odpowiednia dla niego. Ważny jest też zasięg i położenie routera i innych urządzeń. Zasada głosi im wyżej tym lepiej. Perfekcyjne byłoby zamontowanie routera na ścianie i skierowanie jego anten ukośnie do dołu. Te ustawienie da nam możliwy największy zasięg sygnału. Router nie powinien znajdować się blisko urządzeń które generują pole magnetyczne. Nie powinien on być ani za komputem ani pod biurkiem. Jeśli dalej mamy problemy z połączeniem to warto w przeglądarce zablokować zmianę ustawień serwera Proxy. Proxy w pamięci przechowuje odwiedzone strony, dzięki temu mamy szybsze połączenie. Funkcje te znajdziemy we wszystkich przeglądarkach internetowych.