ssdChyba nikt się nie łudzi że zwykłe HDD nie zostaną wyparte, to kwestia czasu. Przyszłość należy do pamięci w których dane nie są zapisywane na mechanicznych nośnikach tylko an kościach Flash, takich jak są w pendrive-ach. Dlaczego dyski są tak drogi i jeszcze w fazie eksperymentów? Chodzi o kontroler, AK naprawdę jeszcze nikt nie wie jaki on właściwie powinien być. W dyskach HDD strumień danych płynący do i z dysku był kontrolowany poprzez cache dysku.

Tak było do czasu aż pojawił się kontroler firmy SandForce. Obecnie z tych kontrolerów korzystają tacy producenci dysków jak OCZ. Od razu wspomnę że na wydajność dysku ma wpływ jego pojemność. Dysk taki ma pewne rezerwy wolnego miejsca. Są one potrzebne gdyż pamięć flash wbrew pozorom nie jest wcale wieczna. Jeśli komórka po iluś tam razach staje się uszkodzona (zapisów) to wtedy jest zastępowana nową. W dyskach montowany jest specjalny system dzięki któremu liczba zapisów w każdym rejonie dysku powinna być taka sama. W kontrolerach wspomnianej firmy dodano jeszcze jedną technologię która pozwoli na wydłużenie czasu pracy pamięci. Jest to coś na wzór matrycy RAID. Jeśli w jakiejś komórce dane są zapisywane i odczytywane z problemem, to z pomocą mogą przyjść dane zapisane w innych komórkach. Dzięki systemowi ECC pamięć może funkcjonować o wiele dłużej, nawet ta najtańsza.


Ostatnio doszło też do zwiększenia osiągów dysków o większych pojemnościach, tylko poprzez zmianę firmware. Obecnie na rynku dysków prym wiedzie Intel. Jeśli chodzi o nową technologie to niewiele ona zmienia w samej pracy dysku. Kontroler firmy SandForce współpracuje tylko z pamięciami flash które wykonywane są w technologii 34nm. Zobaczmy do cen bowiem model tej firmy o pojemności 160GB ma być dostępny w cenie 1320zł, a ten 80GB za 800zł. Dzięki temu są one prawie o połowę tańsze od innych dysków tej klasy. Osiągnięto to poprzez zmniejszenie liczby układów bardziej zagęszczonych pamięci. Dzięki temu zmniejszono tez wymiary i wagę dysków SSD. W większości dysków po zakupie możemy sobie wymienić firmware. Dyskiem w dobrej cenie jest kingston SSD NOW V 40GB. Posiada on pojemność 40GB, interfejs SATA II, kontroler SandForce SF 1222 i 32MB pamięci cache. Za taki dysk musimy zapłacić około 400zł. Pojemność ta jest zlokalizowana na pięciu układach czyli pięciu kościach Flash, jest to z kolei problem dla kontrolera.