Windows XPSystem Windows może nas podsłuchiwać a co więcej wynikami tego działania może dzielić się z innymi. Jednak są pewne sposoby by uniemożliwić odczyt informacji z naszego komputera włamywaczom. System Windows rejestruje na bieżąco co robimy i co robiliśmy, wszystkie te informacje są zapisywane w różnych miejscach. Zapisywane są nawet takie dane jak nazwy użytkownika, hasło administratora, numery kont.

Obecnie jest wiele sposobów na przeniesienie systemu ze starego komputera na nowy. Jednym z rozwiązań jest stary system obok nowego. Kopię starego sytemu operacyjnego można przenieść na nowy komputer za pomocą narzędzi do backupu albo wirtualizacji. Dzięki temu zarówno nasz Windows jak i aplikację będą gotowe do działania na nowym sprzęcie. Co gdy kupimy komputer z zainstalowanym systemem Windows 7, przecież szkoda go kasować. Najlepiej przenieść nasz Windows XP ze wszystkimi jego danymi. Aby to zrobić będzie potrzebna kopia całej partycji z systemem XP. Musi ona zawierać tez sektor rozruchowy który jest niezbędny do uruchamiania systemu operacyjnego. Stary system można sklonować za pomocą programu Paragon Backup & Recover Free. Aby go otrzymać musimy się tylko zarejestrować na stronach producenta. Po uruchomieniu narzędzia na starym kompie klikamy Wizards i Backup Disk or Partition i wybieramy partycję która chcemy sklonować. Zaznaczamy tez pole change backup settings. Potem wybieramy brak kompresji. Przechodzimy na zakładkę Copy... i zaznaczywszy Partition raw processing. Jako źródło najlepiej wskazać dysk zewnętrzny, jeśli nie mamy takiego to można użyć płyty DVD czy też Blu-ray. Potem przechodzimy na nowy komputer i jeśli chcemy mieć nowy system obok starego to musimy stworzyć nową partycję. Instalujemy na tym komputerze to samo narzędzie. Nie musimy się ponownie rejestrować na stronie producenta. Wybieramyz menu Create Partition. Jeśli mamy miejsce to tworzymy przynajmniej taką sama jak stara, jeśli nie to musimy zwolnić miejsce z bieżącej partycji systemowej. Gdy zostanie utworzona to zaznaczmy ją i klikamy Restore the logical disk from an image. Po pojawieniu się kreatora wybieramy Switch to file wiew i wskazujemy gdzie jet klon starego systemu. Wskazujemy partycję do skopiowania danych i klikamy Finish. Możemy teraz uruchamiać stary system za pomocą boot managera Windows. Nazwa jaka tam się pojawi to będzie Microsoft Windows, można ją zmienić za pomaca programu Easy BCD. ?innym rozwianiem dla osób które lubią prace z maszynami wirtualnymi jest instalacja systemu jako wirtualnego klona, pomorze nam w tym program tej samej firmy Paragon Go Virtual. Wystarczy przetworzyć starego peceta na jedną z takich wirtualnych maszyn i uruchomić ją na nowym sprzęcie. Na nowym kompie trzeba zainstalować Virtual BOX. Dzięki temu można już uruchomić klon starego peceta na nowym sprzęcie, potrzeba tylko go zaktywować

 

 

Chrome OSJakiś czas temu na rynek wkroczył zupełnie nowy system operacyjny, od razu pojawiły się plotki że może to być zagrożenie dla systemów z rodziny Windows. Najlepiej samemu sprawdzić co oferuje nowy system. Pełna nazwa to Google Chrome Operating System i został on zapowiedziany pół roku temu na oficjalnym blogu firmowym. Jest to rozszerzenie przeglądarki Chrome. Autorzy tego rozwiązania twierdzą że to próba pokazania jak powinien wyglądać nowoczesny system operacyjny. U jednych system ten wzbudził zachwyt a u innych odrazę. System prawie w 100 procentach nakierowany jest na Internet.

Instalacja XP i 7 na jednym komputerze Instalacja Windowsa 7 wraz z XP jest bardzo dobrym rozwiązaniem, daje to nam możliwość wypróbowania nowego systemu bez konieczności rzucania się na głęboką wodę. Jeśli w Windows 7 coś nam nie będzie pasowało to będziemy mogli w każdym momencie uruchomić komputer w systemie Windows XP. Da to nam jeszcze możliwość przeniesienia danych. Przed rozpoczęciem prac należy zrobić backup dotychczasowego systemu na jakimś zewnętrznym nośniku danych. Zacznijmy od sprawdzenia czy na dysku posiadamy odpowiednia ilość miejsca bowiem siódemka potrzebuje go około 10GB.

Rejestr to baza danych w której przechowuje się wszelkie informacje konfiguracyjne. Debiut rejestru nastąpił wraz z premierą Windows NT. W nim zawarte są informacje o systemie, sprzęcie i oprogramowaniu. Gdy system Windows pracuje to co chwile pobiera te dane. Dzięki kluczom które się tam znajdują mamy możliwość zmiany danych i ustawień. Jednak zabieg modyfikacji rejestru jest trudny i należy bezwzględnie wykonać kopie zapasową całego systemu. Najczęściej błędy powstają gdy znajdujemy jakiś wpis, myślimy ze jest on uszkodzony i go usuwamy. Jeśli on był potrzebny to mogło się okazać że narobiliśmy tylko szkód.

W tym właśnie systemie operacyjnym znajduje się pewien mechanizm umożliwiający sterowanie kontami użytkowników, funkcje te powinny chronić system przed hakerami ale istnieją przesłanki że może to być opcja wykorzystywana przez hakerów. Jeśli wierzyć firmie Microsoft to nowy Windows ma być ładniejszy, szybszy bezpieczniejszy od swoich poprzedników. Jednak firma ta już od początku tworzenia wersja beta wie o pewnych lukach i nie ma sposobu jak je załatać. Tym krytycznym punktem jest właśnie sterowanie kontami użytkowników. Funkcja ta nie jest zupełną nowością gdyż pojawiła się wraz z Windowsem Vista, miała chronić użytkowników przed szkodliwymi programami.

DebianLinux jest to system operacyjny klasy UNIX, jednak UNIX to system płatny natomiast Linux jest darmowy i rozpowszechniany na zasadzie wolnego oprogramowania. Jest on tworzony przez użytkowników dlatego jest nowoczesny, wielozadaniowy do tego stabilny i bezpieczny. Systemy te są zazwyczaj rozpowszechniane na licencji GNU GPL. Gwarantuje ona użytkownikom swobodę mogą oni dowolnie rozpowszechniać oprogramowanie i modyfikować je. Poszczególne systemy mają różne nazwy np. Debian zatem linuks nie jest tak naprawdę systemem operacyjnym a jedynie jego jądrem.