Jeśli szukamy systemu sieciowego do małej lub średniej firmy to May średni wybór. Oprogramowanie takie musi spełniać odpowiednie wymagania i mieć konkretne funkcje. Oprogramowanie powinno umożliwiać nam:
- Serwer wydruku - Dzięki tej funkcji możliwe jest używanie drukarki przez różnych użytkowników sieci
- Praca grupowa - Chodzi to o specjalne narzędzia które pomagają w pracy grupowej. Dzięki nim można razem pracować zdalnie nad różnymi projektami, tworzyć terminarze i harmonogramy.


- Serwer poczty - Dzięki temu będziemy mogli na serwerze utrzymywać konta pocztowe użytkowników sieci. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do kont pocztowych poprzez zwykłą przeglądarkę WWW.
Serwer WWW - jeśli zainstalujemy takie oprogramowanie na naszym firmowym serwerze to będziemy mogli ograniczyć koszty poprzez utrzymywanie naszej strony n tym serwerze a nie na obcym hostingu. Dzięki temu będzie także większe bezpieczeństwo naszej strony WWW.
Serwer SQL - Jest to serwer wykorzystywany nie tyle przez pracowników co bezpośrednio przez strony WWW znajdujące się na serwerze firmowym. Jeśli chodzi o system operacyjny to mamy do wyboru: Windows Small Business Server (2900zł), Windows Server (2500zł), Ubuntu (0zł). Warto od razu wspomnieć ze SA spore różnice miedzy tymi systemami operacyjnymi. Pierwszą rużnica jest to że Linuksa możemy mieć za darmo natomiast za produkty Microsoftu trzeba płacić i to słono. Ciekawością jest to zapłacimy więcej jeśli mamy większą liczbę użytkowników w firmie. Systemy z rodziny Windows są łatwiejsze do obsługi niż Linuks. Podstawową zaletą Linuksa jest to że posiada on dużą ilość pakietów, czyli jednym poleceniem możemy zainstalować serwer WWW czy też baz danych. Jeśli mamy małą i dynamicznie rozwijającą sie firmę to najlepszym rozwiązaniem będzie Small Business Server. Za rozsądną cenę nabędziemy kompletne i gotowe rozwiązanie dla małej firmy. Do tego w sieci mamy sporo materiałów na temat konfiguracji i sami powinniśmy sobie z tym dać radę. System ten daje nam tez możliwość zarządzania bezpieczeństwem i dostępem do zasobów z innych komputerów w sieci. Jeśli natomiast nie chcemy zbyt wiele inwestować i wiemy że starczą nam podstawowe funkcje to najlepszym wyborem będzie któraś dystrybucji Linuksa np. Debian lub Ubuntu. Systemy te oprócz tego że są darmowe to mają dużo mniejsze wymagania sprzętowe niż produkty Microsoftu. Plusem jest też to e raczej nie będziemy potrzebowali nawet antywirusa.